Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. 2022 poz. 583) zawiera regulacje ułatwiające podjęcie pracy przez obywateli Ukrainy przebywających legalnie na terenie Polski.
Ustawa wchodzi w życie z mocą obowiązująca od 24 lutego br.
Obywatel Ukrainy może zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Czarnkowie oraz jego filiach w Trzciance i Wieleniu jako bezrobotny lub poszukujący pracy od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do 14:00. Obsługa obywateli Ukrainy nie znających języka polskiego odbywa się z udziałem zatrudnionego tłumacza.
Kontakt: Yana Prysiazhniuk nr tel. (67) 253 85 96.
Założenia specustawy w zakresie dotyczącym pracy:
- Obywatel Ukrainy, który korzysta ze specjalnych uprawnień od 24 lutego br. oraz każdy obywatel Ukrainy, który aktualnie przebywa legalnie
w Polsce może podjąć legalnie pracę u każdego pracodawcy w Polsce bez żadnych dodatkowych formalności.
- Pracodawca ma obowiązek, zgłosić fakt podjęcia pracy przez każdego obywatela Ukrainy do powiatowego urzędu pracy poprzez system elektroniczny praca.gov.pl w ciągu 14 dni od podjęcia pracy (art. 22 specustawy).
- Obywatel Ukrainy, który wcześniej legalnie pracował (np. zezwolenie, oświadczenia) w Polsce nie musi robić nic by dalej móc legalnie pracować u tego pracodawcy. Jeśli chce zmienić pracodawcę nie potrzebuje do tego żadnego zezwolenia. Wystarczy zgłoszenie opisane powyżej.
- Obywatel Ukrainy, który korzysta ze specjalnych uprawnień od 24 lutego br. oraz każdy obywatel Ukrainy, który aktualnie przebywa legalnie
w Polsce może zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy.
- Jako osoby bezrobotne będą się mogły również rejestrować kobiety powyższej 60. roku życia i mężczyźni powyżej 65. roku życia.
Status osoby bezrobotnej może uzyskać osoba:
- nie zatrudniona i nie wykonująca żadnej pracy zarobkowej,
- zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy,
- osoba niepełnosprawna zdolna i gotowa do podjęcia zatrudnienia w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy,
- mająca zapewnioną opiekę nad małoletnimi dziećmi i osobami starszymi wymagającymi opieki,
- nie ucząca się w szkole w systemie dziennym lub w szkole wyższej na studiach stacjonarnych,
- która ukończyła 18 rok życia,
- nie nabyła prawa do emerytury lub renty,
- nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej
połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę (tj. kwotę 1.505 zł. brutto),
z wyłączeniem przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych, - nie pobiera na podstawie przepisów o pomocy społecznej zasiłku stałego.
Osoba ubiegająca się o zarejestrowanie jako bezrobotny lub poszukujący pracy przedkłada do wglądu pracownikowi dokonującemu rejestracji:
- dowód osobisty, a w przypadku jego braku inny dokument potwierdzający tożsamość (numer PESEL),
- świadectwo ukończenia szkoły, dyplomy lub inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje lub zaświadczenia potwierdzające ukończenia szkolenia,
- świadectwa pracy lub inne dokumenty niezbędne do ustalenia jej uprawnień przysługujących na podstawie przepisów ustawy,
- dokumenty stwierdzające przeciwskazania do wykonywania określonych prac oraz dokumenty potwierdzające rodzaj i stopień niepełnosprawności jeżeli takie posiada,
- dokument potwierdzający legalny pobyt (tj. dokument zawierający potwierdzenie straży granicznej datę przekroczenia granicy - paszport) lub wniosek o rejestrację pobytu złożony w organie gminy (art. 4 specustawy).
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 kwietnia 2020 r. w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy – Dz. U. 2020 poz. 667.
Obywatele Ukrainy którzy uzyskali status osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy będą mogli korzystać z usług rynku pracy tak jak Polacy, w szczególności będą mogli korzystać z:
- pośrednictwa pracy,
- poradnictwa zawodowego
- szkoleń.
Prowadzenie działalności gospodarczej:
- Obywatel Ukrainy, który przebywa legalnie w Polsce na podstawie ustawy z dnia 12 marca o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa lub ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach może podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na takich samych zasadach jak obywatele Polscy. Jedynym warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej jest uzyskanie numeru PESEL.
- Obywatele Ukrainy mogą na takich samych zasadach jak obywatele Polski korzystać z możliwości ubiegania się środki na podjęcie działalności gospodarczej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.