Zmiana treści ogłoszenia w dniu 18 kwietnia 2020 r.
Powiatowego Urzędu Pracy w Czarnkowie
z dnia 1 kwietnia 2020r. o naborze wniosków na niskooprocentowaną pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców - art. 15zzd
Od 24 czerwca nastąpiły zmiany:
1. Pożyczkobiorcy nie będą musieli składać wniosków o umorzenie pożyczki. Umorzenie będzie następowało z urzędu na podstawie informacji z CEDIG/KRS, jeśli przedsiębiorca spełni warunek umorzenia tj. będzie prowadził działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pozyczki. Rozwiązanie dotyczy wszystkich pożyczek, także tych już udzielonych.
2. Środki pochodzące z tej formy pomocy nie będą podlegać egzekucji sądowej ani administracyjnej.
1. Pożyczkobiorcy nie będą musieli składać wniosków o umorzenie pożyczki. Umorzenie będzie następowało z urzędu na podstawie informacji z CEDIG/KRS, jeśli przedsiębiorca spełni warunek umorzenia tj. będzie prowadził działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pozyczki. Rozwiązanie dotyczy wszystkich pożyczek, także tych już udzielonych.
2. Środki pochodzące z tej formy pomocy nie będą podlegać egzekucji sądowej ani administracyjnej.
W związku z wejściem w życie z dniem 18 kwietnia 2020r. ustawy z dnia 16 kwietnia 2020r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozpowszechnianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. poz. 695), wprowadzającej zmiany w ustawie z dnia 2 marca 2020r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2020 poz. 374 z późn. zm.):
Do składania wniosków od dnia ogłoszenia tj. 01.04.2020r. do 10.06.2021r. upoważnieni są:
- Mikroprzedsiębiorcy (o których mowa w art. 7 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018r. – Prawo przedsiębiorców), którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia 2020r.
Zgodnie z tym art. mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro).
O pożyczkę mogą ubiegać się także mikroprzedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników.
- Średnioroczne zatrudnienie
Zgodnie z art. 7 ust. 3. Prawa przedsiębiorców średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, urlopach rodzicielskich i urlopach wychowawczych, a także zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.
- Wniosek o pożyczkę mikroprzedsiębiorca składa na formularzu aktualnym na dzień 18 kwietnia 2020r. do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
- Pożyczka może być udzielona jednorazowo do wysokości 5.000 zł.
- Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskontu weksli przyjmowanych przez NBP.
- Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami na okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
- Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, pod warunkiem że mikroprzedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.
UWAGA!!! Utrzymanie zatrudnienia nie będzie warunkiem umorzenia pożyczki.
- Podstawą udzielenia jednorazowej pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzesiębiorcy jest umowa zawarta przez powiatowy urząd pracy z mikroprzedsiębiorcą.
- Zmiana przepisów ustawy z dnia 02 marca 2020r. wymienionej w ogłoszeniu ma zastosowanie do udzielonych pożyczek przed dniem 18.04.2020r.
Podstawą udzielenia jednorazowej pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzesiębiorcy jest umowa zawarta przez powiatowy urząd pracy z mikroprzedsiębiorcą.
Jeśli Wnioskodawca prowadzi działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury lub w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (załącznik do pobrania poniżej), konieczne jest przekazanie do PUP bardziej szczegółowych informacji. W takich sytuacjach z wnioskiem o pożyczkę należy dodatkowo złożyć informacje określone w części C formularza dostępnego na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod bezpośrednim linkiem: https://www.uokik.gov.pl/download.php?id=19264
Składanie wniosków elektronicznie znacznie przyspieszy proces realizacji umowy pożyczki.
Składanie dokumentów online
Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców - schemat
Załączniki do pobrania
W sprawie tarczy antykryzysowej można się kontaktować pod nr tel.:
- PUP Czarnków - 67 255-37-16, Krystyna Wawrzyniak: 510 279 907
- Filia w Trzciance – 67 216-36-49, Marzena Jackowska: 519 452 956
- Filia w Wieleniu – 67 256-14-09, Dariusz Jackowski: 519 452 817

Jak założyć profil zaufany?
Powiatowy Urząd Pracy w Czarnkowie