Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych lub podmiotów, o których mowa w art 3. ust 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w przypadku spadku przychodów z działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID – 19, art. 15zze
Od 24 czerwca nastąpiły zmiany:
1. Zmiana sposobu wyliczania spadku przychodów z działalności statutowej. Do kwoty przychodów nie wlicza się darowizn (zarówno rzeczowych jak i finansowych otrzymanych w związku z realizacją działań w zakresie przeciwdziałania COVID 19).
2. Przedsiębiorca / wnioskodawca - rezygnacja z co miesięcznego składania oświadczeń o zatrudnieniu w danym miesiącu pracowników objętych umową oraz ksoztach ich wynagrodzeń i należnych od tych wynagrodzeń składek. W zamian zobowiązuje się wnioskodacę do poinformowania urzędu pracy o każdej zmianie danych wpływającyh na wysokość wypłaconego dofinansowania.
3. Aby umożliwić spełnienie warunku utrzymania zatrudnienia w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracownika lub rozwiązania z nim umowy na podstawie art. 52 Kodeksu Pracy wprowadzono możliwość zastąpienia tego pracownika innym pracownikiem. Nowy pracownik zostanie objęty umową o dofinansowanie w miejsce dotychczasowego pracownika. O zmianie pracownika objętym dofinansowaniem wnioskodawca jest zobowiązany powiadomić urząd pracy.
4. Środki pochodzące z tej formy pomocy nie będą podlegać egzekucji sądowej ani administracyjnej.
5. Przedsiębiorca nie będzie składał co miesięcznych oświadczeń. Będzie zobowiązany do poinformowania urzędu pracy o zmianach w formie oświadczenia o każdej zmianie pracowników objętych dofinansowaniem oraz w zakresie ich wynagrodzenia w terminie 7 dni roboczych.
Zachęca się do składania wniosków o udzielenie pomocy w ramach tarczy antykryzysowej w formie elektronicznej na stronie Praca.gov.pl co znacznie przyspiesza obsługę wniosku i wypłatę środków oraz eliminuje błędy.
Na podstawie art 15 zze ustawy z dnia 2 marca 2020r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2020 poz. 374 z późn. zm.) o dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych lub podmiotów, o których mowa w art 3. ust 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie mogą ubiegać się:
- organizacje, które odnotowały spadek przychodów działalności statutowej w następstwie wystąpienia COVID-19 w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych przypadających w okresie od 1 stycznia 2020r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania w porównaniu do przychodów z działalności statutowej analogicznych z dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych z roku poprzedniego.
- organizacje, które nie zalegają w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do III kwartału 2019r.
UWAGA!
Organizacja nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty prowadzenia organizacji zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.
Dofinansowanie stanowi pomoc publiczną rekompensującą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.
podstawa udzielenia pomocy: prawidłowo wypełniony i złożony wniosek na obowiązującym dla właściwego podmiotu formularzu wraz z umową o dofinansowanie i wymaganymi załącznikami, które są do pobrania na stronie internetowej: czarnkow.praca.gov.pl
miejsce złożenia wniosku: Powiatowy Urząd Pracy właściwy ze względu na swoją siedzibę
preferowana forma złożenia wniosku: elektronicznie poprzez platformę praca.gov.pl (za pomocą opcji "inne pismo do urzędu"), co znacznie przyspieszy udzielenie dofinansowania
termin złożenia wniosku: do 10.06.2021 roku
Jeśli wnioskodawca prowadzi równolegle działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury lub w zakresie produkcji podstawowej produktów rolnych wymienionych w załączniku I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(załącznik do pobrania poniżej), konieczne jest przekazanie do PUP bardziej szczegółowych informacji. W takich sytuacjach z wnioskiem o dofinansowanie należy dodatkowo złożyć informacje określone w części C formularza dostępnego na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod bezpośrednim linkiem:
https://www.uokik.gov.pl/download.php?id=19264.
Uwagi:
- Utrzymanie w zatrudnieniu pracowników przez okres dofinansowania. Zatrudnienie po zakończeniu wsparcia nie będzie już obowiązkiem wnioskodawcy.
- Uprawniony wnioskodawca może mieć przyznane dofinansowanie na okres nie dłuższy niż
3 miesiące od miesiąca złożenia wniosku. - Uprawnionemu wnioskodawcy przysługuje dofinansowanie do kosztów wynagrodzeń pracowników za okres 3 miesięcy jeżeli wykaże spadek przychodów. Wnioskodawca może złożyć wniosek w trakcie trwania naboru w trybie ciągłym - do odwołania lub jeden wniosek na okres 3 miesięcy, wówczas otrzymuje miesięczne transze dofinansowania bez możliwości uwzględnienia zmiany spadku obrotów. Wykazany we wniosku spadek obrotów jest wiążący przez okres 3 miesięcy. Złożony wniosek jest tożsamy z zawarciem umowy i zabezpieczeniem środków. Umowy nie można aneksować.
- Miesiącem dofinansowania do kosztów wynagrodzeń jest miesiąc złożenia wniosku np. wnioski składane w maju nie mogą dotyczyć wynagrodzeń za miesiąc kwiecień.
- Podpisanie elektroniczne wniosku certyfikatem bądź profilem zaufanym jest tożsame z podpisaniem jego załączników (w tym umowy).
szczegółowe informacje pod numerami:
- PUP Czarnków – 67 255-37-16, Krystyna Wawrzyniak: 510 279 907
- Filia w Trzciance – 67 216-36-49, Marzena Jackowska: 519 452 956
- Filia w Wieleniu – 67 256-14-09, Dariusz Jackowski: 519 452 817