Rejestracja osoby posiadającej nieruchomość rolną

Print Drukuj
Osoby posiadające nieruchomość rolną mogą zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy i korzystać z określonych form wsparcia. Rodzaj uzyskanego statusu zależy jednak od wielkości nieruchomości rolnej.

Status osoby bezrobotnej może nabyć osoba, która nie jest właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu stałej pracy jako współmałżonek lub domownik w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 2 ha przeliczeniowe.
Status osoby bezrobotnej daje możliwość korzystania z dostępnych w urzędzie usług i form wsparcia. Jeśli rolnik spełni warunki do nabycia prawa do zasiłku – również zostanie on przyznany.
W przypadku gdy gospodarstwo rolne przekracza 1 ha przeliczeniowy, rolnik podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z ustawy i figurując w rejestrze osób bezrobotnych, będzie zobowiązany odprowadzać składki do KRUS. W czasie pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest z tego obowiązku zwolniony.

Nieruchomość rolna powyżej 2 ha
Jeśli nie spełnia warunków niezbędnych do nabycia statusu osoby bezrobotnej, może zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy.
Właściciele nieruchomości rolnej przekraczającej 2 ha przeliczeniowe nie mogą zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne i korzystać z form wsparcia, ale przysługują im inne świadczenia.

Warunki przyznania świadczeń
Świadczenia przysługujące rolnikom zwalnianym z pracy obejmują osoby, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników i jednocześnie ich stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy i nie są uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych.
Świadczenia przysługujące rolnikom zwalnianym z pracy mogą być przyznane, jeżeli:
  • w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku osoba uprawniona do wsparcia pracowała i osiągała z tego tytułu co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy przez okres 365 dni i została zwolniona z przyczyn dotyczących zakładu pracy
oraz jeśli
  • podatek z gospodarstwa rolnego lub działu specjalnego nie przekracza kwoty podatku rolnego z 5 ha przeliczeniowych albo, w przeliczeniu na 1 członka gospodarstwa domowego niemającego stałych pozarolniczych źródeł dochodu, nie przekracza kwoty podatku rolnego z 1 ha przeliczeniowego.
Na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy zwolnieni z pracy?
Osobie uprawnionej do świadczeń dla rolników zwalnianych z pracy przysługuje m. in. pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne rolników w okresie pierwszych czterech kwartałów po rozwiązaniu stosunku pracy lub stosunku służbowego.
Informacje o publikacji dokumentu